Predeli kože koji su skloni nastanku keloida jesu ramena, grudi, leđa, ušne školjke i brada naročito u predelima vilice.
Lečenje keloida je medicinski i estetski izazov, upravo zbog njihovog nepredvidljivog ponašanja. Takođe, postoji mogućnost ponovnog vraćanja nakon tretmana. Lečenje keloida zavisi od njihove veličine i prethodnog odgovora na terapiju. Efekti lokalne terapije kortikosteroidima, silikonskim listićima, krioterepijama su veoma slabi. U našoj ordinaciji sa dobrim rezultatima primenjujemo sledeće metode:
* Intraleziono ubrizgavanje kortikosteroida podrazumeva bezbolno ubrizgavanje kortikosteroida u predeo samog ožiljka. Aplikacija leka se sprovodi jedanput mesečno, može se ponavljati 3 do 4 puta do postizanja dobrih rezultata. Nakon tretmana keloidni ožiljak se spušta, postaje mekaniji, smanjuje se svrab i bolnost.
* VBeam Laser se može koristiti za keloide, samostalno ili u kombinaciji sa ubrizgavanjem kortikosteroida. Laser omogućava zatvaranje brojnih krvnih sudova, te tako sprečava sintezu kolagena i omogućava njegovu razgradnju. Nakon Vbeam lasera nestaje crvena boja keloida, bolnost se smanjuje. Vbeam laser omogućava remodeliranje kolagena u dermu, ožiljak na taj način omekšava. Može se raditi u razmacima od po mesec dana, a broj tretmana zavisi od starosti i boje keloida. Najbolji rezultati se postižu kombinacijom Vbeam lasera i intralezionim ubrizgavanjem kortikosteroida, kada se na najbolji način zaustavlja dalje bujanje kolagenog tkiva.
* Hirurško uklanjanje keloida se može raditi kod keloida koji ne reaguju na prethodno primenjenu terapiju. Nakon hirurške intervencije, tj. nakon skidanja konaca, neophodno je ubrizgavanje kortikosteroida radi sprečavanja ponovne pojave keloida.