Alopecia areata ili opadanje kose u pečatima je relativno često oboljenje koje se javlja u vidu jasno ograničenih, okruglih polja bez dlake koja se mogu javiti na poglavini, ali i na drugim kosmatim delovima tela.
Uzrok oboljenja nije u potpunosti poznat, genetska predispozicija je značajna, ali i drugi faktori koji je aktiviraju, kao što je emocionalni stres i drugi nedefinisani faktori.
Ono što je najverovatnije je da je u pitanju autoimuno oboljenje koje je često udruženo sa drugim autoimunim oboljenjima kao što su vitiligo i oboljenje štitne žlezde.
Alopecia – Klinička slika
Alopecia najčešće počinje u vidu jednog pečata na poglavini sa kog naglo otpadne većina dlaka. Koža je na tom mestu neizmenjena, bez znakova upale, a oko polja bez dlake, dlaka se lako izvlači.
Alopecia se najčešće javlja između 5. i 30. godine života. Prve promene su obično u kosi, ali mogu nastati i u obrvama, trepavicama, bradi kod muškaraca, kao i na ostaloj koži.
Kada otpadnu dlake na obodu poglavine to stanje nazivamo ofijaza, kada je zahvaćena cela poglavina totalna alopecija, a kada ispadnu sve dlake na telu univerzalna alopecija i njihova prognoza je lošija od areatne alopecije.
Pored kosmatih delova, ovo oboljenje se može ispoljiti i na noktima u vidu tačkastih udubljenja i linijske izbrazdanosti.
Lečenje i prognoza bolesti
Kod lokalizovanog oblika lečenje je uspešno, dok je prognoza lošija kod oblika koji su počeli pre puberteta, kao i kod ofijaze, univerzalne i totalne alopecije.
Kod lokalnog oblika može doći i do spontanog porasta dlake posle nekoliko meseci.
Od lokalne terapije koriste se kortikosteroidi bilo topikalno ili intraleziono, imunomodulatori, iritansi, minoksidil. Kod upornih oblika primenjuje se i sistemska terapija kortikosteroidima.