Ateromi su potkožne ciste koje se formiraju kao posledica zapušenja i preteranog rada lojnih žlezda. Pacijenti obično napipavaju kvržicu ispod kože koja je čvrsta, pokretna na pritisak i u početku bezbolna. Zovemo ih i dermalne ciste jer se nalaze zakačene za najdublji deo kože derm i formiraju se od tanke beličaste membrane ispunjene beličastim sadržajem sličnim sadržaju bubuljice.
Količina sadržaja u membrani se povećava tokom vremena kao i količina mrtvih ćelija koje se u njemu ljušte, pa se i čvorić sve više pipa. Ateromi tokom vremena gotovo uvek rastu. Sadržaj ateroma ima vrlo neprijatan miris. Nekada se spontano formira otvor, poput otvora od mitisera pa se sadržaj može iscediti.
Mogu se pojaviti na bilo kom delu tela ali najčešće je na licu i to čelu a zatim na leđima, grudnoj kosti, vratu.
Uzrok je nepoznat ali se zna da veću predispoziciju imaju:
- Osobe čiji su roditelji imali aterome
- Osobe sa masnom kožom sklonoj aknama
- Regije koje su pod okluzijom ili stalnim trenjem.
Kada se cista prepuni sadržajem ili kada se stisne kompromituje se cirkulacija i dolazi do upale. Upala se manifestuje bolom poput bubuljice samo što se on brzo razvija sa crvenilom koje se intenzivno širi na koži. Obzirom da je sve smešteno duboko ispod kože nemoguće je prstima istisnuti sadržaj. Neophodno je napraviti mali rez na centralnom delu i omogućiti da sadržaj iscuri. Stiskanje upaljenih ateroma može dovesti do utiskivanja gnoja u duboko tkivo i širenja bakterijske infekcije koja se može završiti celulitisom (upalom podkožnog tkiva ) ili sepsom. Moguće je da se upala zaustavi primenom antibiotika i lokalnim sredstvima koja smanjuju upalu. Na samom početku rasta i bola poželjno je uraditi hirurško odstranjivanje ateroma. Tada je membrana odnosno kapsula cela i moguće je potpuno je izvaditi. Kako dani odmiču a gnojni sadržaj raste membrana počinje da se raspada i nije moguće u potpunosti je izvaditi. Tada se obično samo napravi otvor na koži da sadržaj iscuri a kada sve zaraste i smiri se ukloni se u
potpunosti.
Ateromi se uklanjaju hirurški ili ako su manji laserom tj radiotalasima. To se radi u lokalnoj anesteziji uz manje otvaranje kože kako bi se pristupilo cisti. Pri tome je jako važno ne oštetiti kapsulu. Ako ostane makar i najmanji deo kapsule ona ponovo može napraviti promenu na istom mestu. Nekada je nemoguće ukloniti u potpunosti kapsulu jer se ona od upale raspadne. Na koži ostaju manji ožiljci , vrlo diskretni izuzev ako se upala bila jako velika, tada je i rez na koži veći. Ako se promena ostavi tokom godina ona može kalcifikovati. Tada je potpuno beznačajna i ne može se više upaliti.
Uklanjanje ateroma radiotalasima
Ako su ateromi prečnika 5 do 7mm mogu se ukloniti radiotalasima. U lokalnoj anesteziji se napravi milimetarski otvor na koži radiotalasima i pincetom se izvuče kapsula ateroma, a radiotalasima koaguliše tretirano polje. Na koži gotovo da ne ostane nikakav ožiljak. Pogodno je posebno za genitalnu regiju. Na testisima ili vulvi u srednjim godinama mogu se praviti multipli ateromi. Ovom metodom ne može se tretirati aterom na poglavini jer je koža na poglavini jako debela i prokrvljena.
Hirurško uklanjanje ateroma – Operacija ateroma
Za uklanjanje ateroma, najčešće se primenjuje hirurško uklanjanje ateroma.
Pacijenti registruju potkožne kuglice masnog tkiva tek kada one spolja dostignu određenu veličinu, do tada su se već razvile u dubini pa njihova veličina obično prelazi 1cm.
Hirurški je važno ukloniti celu kapsulu. Ako i najmanji deo kapsule ostane ispod kože, intervencija će se ponavljati kroz neko vreme. Kada nastane upala masnog tkiva, kapsula puca, raspada se i hirurg često nije u mogućnosti da je u potpunosti ukloni.
Ako je moguće, treba sačekati da se upala smiri i tek onda pristupiti intervenciji.
Nažalost, nekada je tako velika kolekcija gnoja koja nastane od upale ateroma, da je moguće samo napraviti mali rez na koži kako bi sadržaj iscureo. Tek po zarastanju, aterom se može u potpunosti ukloniti.
Jako je važno da pacijenti ne stiskaju aterome. Time mogu kompromitovati cirkulaciju i napraviti bolnu i snažnu upalu.
Ako upala već postoji, stiskanjem se gnojni sadržaj može istisnuti u dubinu prema većim krvnim sudovima i napraviti upalu okolnog potkožnog tkiva ili septikemiju.
Uklanjanje ateroma – cena
Sve cene za uklanjanje masnog tkiva možete pogledi na stranici – Cenovnik.