Seboroični dermatitis je hronično zapaljensko oboljenje kože seboroičnih regija – kosmati deo glave, brada, obrve, koža nosnih nabora, leđa. Muškarci pate značajno češće nego žene, a primećeno je i značajno pogoršanje kada je organizam iscrpljen, pa može biti i parametar raspoloženja i stresa. Takođe, do pogoršanja dolazi u jesenjim mesecima.
Uzrok nastanka
Etiologija ovog oboljenja nije potpuno razjašnjena. Smatra se da je značajan genetski faktor, jer se oboljenje češće javlja u okviru porodica. Takođe, značajnu ulogu ima i gljivica Pityrisporum ovale koja se i inače nalazi na koži.
Uloga sebacealne sekrecije je značajna, mada hiperseboreja nije obavezan nalaz.
Klinička slika
Crvenilo i perutanje su osnovni simptomi seboroičnog dermatitisa, koji su retko praćeni svrabom.
Zahvaćena je poglavina, predeo obrva, čelo, nazolabijalne brazde, ušne školjke.U predelu grudne kosti i između lopatica se može javiti i u obliku bubuljica. Takođe se može javiti i u predelu pregiba, kada je površina kože crvena i sjajna.
Najčešće se pojavljuje kod muškaraca u 3. i 4. deceniji života. Sem tada, može se pojaviti i kod dece u prva tri meseca života.
Lečenje
Treba imati na umu da je seboroični dermatitis stanje, pa često nije moguće potpuno izlečenje, ali ga je moguće uspešno držati pod kontrolom.
U lečenju se koriste antimikotici i antiinflamatorni preparati, kao i imunomodulatori, ređe kortikosteroidi. Po potrebi, terapiju je moguće ponavljati. Takođe, u fazama mirovanja oboljenja, poželjno je koristiti medicinsku kozmetiku koja je namenjena koži sklonoj seboroičnom dermatitisu.
Seboroični dermatitis je stanje kože kojem prija dozirano izlaganje suncu, koje ga može uvesti u regresiju.